2020 Candidates

Here are all candidate positions on issues important to arts, culture, humanities, museums, and film! Click here to see endorsed candidates.

FEDERAL

Congressional District 1

Congressional District 2

Congressional District 3

Congressional District 4

STATE

State-Attorney General 

State-Governor

State-Senate

State-House

  • Holly Gunther (HD 3) // Democrat // A+
  • Mary DaSilva (HD 4) // Democrat // A+
  • Dan Johnson (HD 4) // Republican // A
  • Lauren Abell (HD 5) // Democrat // A
  • Grant Protzman (HD 7) // Democrat // A+
  • Oscar Mata (HD 8) // Democrat // A+
  • Steve Waldrip (HD 8) // Republican // A+
  • Steve Olsen (HD 9) // Democrat // A+
  • Jason Allen (HD 11) // Democrat // A+
  • Shawn Ferriola (HD 12) // United Utah Party // A+
  • Tab Uno (HD 13) // Democrat // A
  • Olivia Jaramillo (HD 14) // Democrat // A
  • Ammon Gruwell (HD 15) // United Utah Party // A+
  • Phillip Graves (HD 20) // Democrat // A+
  • Stormy Simon (HD 21) // Democrat // B-
  • Clare Collard (HD 22) // Democrat // A+
  • Anthony Loubet (HD 22) // Republican // A+
  • Marilee Roose (HD 22) // Constitution Party // B-
  • Joel Briscoe (HD 25) // Democrat // A+
  • Elizabeth Weight (HD 31) // Democrat // A+
  • Fatima Dirie (HD 33) // Democrat // A
  • Craig Hall (HD 33) // Republican // A+
  • Ofa Matagi (HD 33) // Democrat // A
  • Judie Roberts (HD 34) // Republican // A+
  • David Young (HD 34) // Republican // A+
  • Noman Khan (HD 37) // Democrat // A+
  • Carol Spackman Moss (HD 37) // Democrat // A+
  • Ashlee Mathews (HD 38) // Democrat // A
  • Ryan Jackson (HD 39) // Democrat // A+
  • Lynette Wendel (HD 39) // Democrat // A
  • Ryan Boudwin (HD 42) // United Utah Party // A+
  • Aaron Starks (HD 42) // Republican // A+
  • Samuel Winkler (HD 42) // Democrat // A+
  • Diane Lewis (HD 43) // Democrat // A+
  • Andrew Stoddard (HD 44) // Democrat // A+
  • Wendy Davis (HD 45) // Democrat // A+
  • Gay Lynn Bennion (HD 46) // Democrat // A+
  • Lee Anne Walker (HD 46) // Libertarian // A+
  • Scott Bell (HD 47) // Democrat // A
  • Lucas Ramirez (HD 48) // Democrat // A+
  • Catherine Voutaz (HD 52) // Democrat // A+
  • Kera Birkeland (HD 53) // Republican // A
  • J Homer Morrill (HD 58) // United Utah Party // A+
  • Clinton Painter (HD 58) // Republican // B+
  • Tommy Williams (HD 60) // Independent American Party // B+
  • Nils Bergeson (HD 61) // United Utah Party // A+
  • Austin Simcox (HD 63) // United Utah Party // A
  • Norm Thurston (HD 64) // Republican // B-
  • Carl Albrecht (HD 70) // Republican // A+
  • Kenzie Carter (HD 74) // Democrat // A
  • Lowry Snow (HD 74) // Republican // A+

State Auditor

SCHOOL BOARD

Alpine School Board

  • Mark Clement (District 4) // Republican // B-

Davis School Board

  • Liz Mumford (District 1) // Republican // C-

Emery County School Board

  • McKenzi Guymon (District 1) // Unaffiliated // F

Granite School Board

  • Max Chang (District 1) // Unaffiliated // A+
  • France Barral (District 1) // Unaffiliated // B-
  • Nicole McDermott (District 4) // Republican

Iron County School Board

  • Tessa Douglas (District 1) // Republican // A+
  • Tiffiney Christiansen (District 3) // Republican // A+

Nebo School Board

  • Shauna Warnick (District 3) // Republican // A+

Pleasant Grove School Board

  • Bob Webster (District 9) // Constitution Party // F

Utah State Board of Education

  • Brett Garner (District 3) // Democrat // A+
  • Tony Zani (District 11) // Unaffiliated // A+
  • Randy Boothe (District 13) // Republican // A+
  • Jeff Rust (District 13) // Republican // A+

COUNTY

Box Elder County

  • Stan Summers (County Commissioner) // Republican // B

Cache County

  • Marc Ensign (County Council) // Republican // A+
  • Marilyn Mecham (County Council) // Democrat // B-
  • Adam Tripp (County Council) // Democrat // C-

Davis County

  • Randy Elliott (County Commission) // Republican // D

Iron County

  • Rex Dungan (County Assessor) // Republican // D+

Salt Lake County

  • Jennifer Fresques (County Assessor) // Democrat // A-
  • Shireen Ghorbani (County Council At-Large A) // Democrat // A-
  • Terri Hrechkosy (County Council District 6) // Democrat // A-
  • Aaron Dekeyzer (County Council District 6) // Democrat // A+
  • Fred Cox (County Council District 2) // Republican // C
  • Rashelle Hobbs (County Recorder) // Democrat // B-

Sanpete County

  • Larry Smith (County Commission) // United Utah Party // F

Utah County

  • Jeanne Bowen (County Commissioner) // Democrat // A+
  • Paul Child (County Recorder) // Republican // C-

Washington County

  • Dean Cox (County Commission) // Republican // F
  • Robert Love (County Commissioner) // Independent American Party // C

Be the first to comment

Please check your e-mail for a link to activate your account.